SKUTERY ELEKTRYCZNE OD iamelectric

Jak dbać o baterie i skuter elektryczny w okresie jesienno-zimowym?

Wraz z nadejściem chłodniejszym dni wielu posiadaczy jednośladów decyduje się na odstawienie ich do garażu czy piwnicy na czas mroźnych miesięcy. Zima nie sprzyja właścicielom skuterów elektrycznych, ponieważ zarówno śnieg, błoto i lód, w dużym skrócie trudne warunki atmosferyczne, nie tylko skutecznie odbierają przyjemność z jazdy, ale mogą prowadzić także do poważnych wypadków. O tym, jak zadbać o skuter elektryczny i jego serce, czyli akumulator, dowiesz się w poniższym artykule, aby przed rozpoczęciem kolejnego sezonu zaoszczędzić sobie przykrych niespodzianek.

Jak zabezpieczyć skuter elektryczny na zimę?

Przechowywanie skutera elektrycznego zimą wiąże się z jego odpowiednim zabezpieczeniem przed deszczem, śniegiem czy niskimi temperaturami, niezależnie od tego, czy będzie on zimował w garażu czy na świeżym powietrzu. Jeśli nie ma możliwości garażowania pojazdu, należy pamiętać, aby przed nadejściem ujemnych temperatur wyjąć baterię ze skutera oraz okryć go pokrowcem, który nie tylko ochroni go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale także przed brudem, kurzem i ewentualną kradzieżą. Jest to istotne, ponieważ zanieczyszczenia mają działanie higroskopijne – wiążą w sobie wilgoć, która działa destrukcyjnie. Ważne, aby materiał, z jakiego jest wykonany, był oddychający i przewiewny. Ograniczy to gromadzenie się wilgoci i zabezpieczy skuter elektryczny przed korozją metalowych elementów. To samo tyczy się przechowywania pojazdu w zamkniętym pomieszczeniu – co jakiś czas warto przewietrzyć garaż, aby zapewnić przepływ powietrza. Oczywiście przed schowaniem i odpowiednim zabezpieczeniem skutera należy go dokładnie umyć, zwracając uwagę na miejsca trudno dostępne, w których gromadzi się kurz, uważając na to, aby nie zalać instalacji elektrycznej. Warto także uzupełnić płyny eksploatacyjne, na przykład płyn hamulcowy, a także zastosować profesjonalne środki do czyszczenia plastiku i ochrony metalowych elementów. Przed dłuższym nieużytkowaniem skutera elektrycznego należy także naprawić ewentualne usterki oraz sprawdzić ciśnienie w oponach, a jeśli jest taka potrzeba, dopompować koła.

Jak prawidłowo konserwować baterie zimą?

Zima jest niewątpliwie najcięższym okresem dla akumulatorów. Na czas jej trwania zaleca się wyjęcie baterii ze skutera i przechowywanie w odpowiednim miejscu, bo ujemne temperatury mogą im zaszkodzić – poniżej 0°C znacząco obniżają się ich możliwości,  ponieważ pojemność spada wtedy o około 15%. Należy pamiętać, aby trzymać baterie w suchym i ciepłym miejscu, jednak nie można narażać ich na działanie zbyt wysokich temperatur, na przykład przechowując obok generatora ciepła, takiego jak grzejnik. Przez cały okres zimowania baterii należy utrzymać poziom jej naładowania w okolicach 40-50% i sukcesywnie doładowywać, jeśli spadnie. Przynajmniej dwa razy w miesiącu warto skontrolować stan energii, żeby nie dopuścić do całkowitego rozładowania baterii lub, co gorsza, pozostawienia jej przez długi czas bez dopływu prądu. W konsekwencji może prowadzić to do uszkodzenia ogniw, skrócenia żywotności baterii czy jej trwałego uszkodzenia. Najbardziej optymalnymi warunkami do przechowywania baterii litowo-jonowych jest od 10°C do 25°C, natomiast baterie żelowe najlepiej czują się w temperaturze około 20°C. Akumulator nie może być rozładowany dłużej niż 24h.

Po zakończonym sezonie priorytetem każdego posiadacza skutera elektrycznego powinno być jego odpowiednie zabezpieczenie na czas zimowych miesięcy. To, w jaki sposób zadbamy o pojazd oraz jego serce, czyli baterię, pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i zapewni dobry start w przyszłym sezonie. Co najważniejsze, w miarę możliwości należy przechowywać skuter w suchym i ciepłym miejscu lub odpowiednio zabezpieczyć go pokrowcem, jeśli zostawiamy pojazd “pod chmurką”, a na czas postoju wyciągnąć z niego baterie i zadbać o odpowiednie warunki dla nich.

Więcej przydatnych informacji na temat skuterów można znaleźć na blogu.

Cześć! Tu Firmowy Rajd Rowerowy - kto jest po drugiej stronie?

Dołącz do naszej rowerowej społeczności, a dzięki niej, jako pierwszy_a dowiesz się o kolejnej edycji FRRuuu!